Święto deskorolki czyli SkateBoat Targowa Street

Róża Misztela Leyla Comet
The SkateBoat
6 czerwca 2012 odbyła się wielka impreza kulturalno-deskorolkowa. PWSFTviT, LeLe Crossmedia Production oraz System Sklep zorganizowały wspólnie wielkie wydarzenie Targowa Street oraz Night of Skate. Impreza została podzielona na dwie części - jedna odbyła się na Targowej 61/63, a druga na Piotrkowskiej OFF.

Podczas imprezy wiele atrakcji, które zainteresują ludzi nie tylko związanych ze sceną deskorolkową, ale także szersze grono publiczności zainteresowanej kulturą, zwłaszcza jej częścią niezależną.

Anita Kwiatkowska Naqwi
Plansza z gry Boat Town/Anita Kwiatkowska-Nagwi

Głównym punktem programu jest pokaz crossmedialnego projektu "SkateBoat" oraz premiera pierwszego filmu dokumentalnego o deskorolce - "Boat Town".  Projekt SkateBoat, autorstwa trzech studentek Szkoły Filmowej Anity Kwiatkowskiej-Nagwi, Leyli Comert oraz Róży Miszteli jest jedynym z Polski projektem nagrodzonym w konkursie First Motion. Był pokazywany podczas serii warsztatów w Estonii, swoją europejską premierę miał podczas Berlinale FM - Reception w Berlinie 2012 roku. Pierwsza polska prezentacja odbyła się podczas Festiwalu Łodzią po Wiśle w Warszawie w 2012 roku. 

Marina Mnatsakanian
Zdjęcia do filmu Boat Town. 2011

Film jest pierwszą z planowanych części i obrazuje historię łódzkiej deskorolki. Film wyreżyserował islandzki reżyser Haukur M., student PWSFTviT i to gwarantuje świeżość spojrzenia, nie tylko na samą historię deskorolki, która rozwijała się od końca lat 80. Możemy spojrzeć na postindustrialną i postkomunistyczną Łódź oczami osób, które dużą część życia spędziły na ulicach miasta doskonaląc się w trudnej sztuce jazdy na deskorolce. To właśnie skaterzy wydają się być  najbliżej serca miasta, znając doskonale jego publiczną przestrzeń. Murki, schody, poręcze, nawierzchnia nabierają tu wielkiego znaczenia, a napotkane przeszkody, często walka ze strażą miejską i policją, ludźmi nie przychylnymi deskorolce, pozwalają im zagłębić się w klimat miasta, poznać mieszkających w nim ludzi.

Bartek Milczarek
Bartek Milczerek podczas zdjęć w Londynie do Boat Town 2011.

Oprócz premiery filmu zostanie zaprezentowana gra "Boat Town", która pozwala na wirtualną podróż po mieście i znanych miejscówkach. Wcielając się w rolę skatera możemy sami wypróbować swoich sił. Gra jest autorstwa Anity Kwiatkowskiej-Naqwi, studentki PWSFTviT.
Projekt "SkateBoat - Gatehering skaters on the Boat" pomyślany jest jako platforma, za pomocą której mogą zrzeszać się ludzie związani z deskorolką oraz kulturą w celu wymiany poglądów, myśli i pomysłów.
Premierę filmu poprzedzą zawody "Best Trick", na potrzeby których została wybudowana specjalna przeszkoda, a jej budową zajął się łódzki skater Łukasz Kuza wraz z Amok SkateBoards. Przewidziane są nagrody od sponsorów.
Podczas imprezy zostaną zaprezentowane stoiska wystawowe, na których będzie można przyjrzeć się kolekcji odzieżowej oraz kolekcjom deskorolek takich firm jak Rush, Amok Skateboards, Malita, Nervous czy Malita. Design jest nieodłącznie związany z kulturą deskorolkową i w dużym stopniu decyduje o jej różnorodności.

SkateBoat 2011

Druga część imprezy będzie miała miejsce w części Piotrkowska OFF.  Tu odbędzie się premiera deskorolkowego filmu "5 Incher".  W filmie wzięli udział min. tacy rajderzy jak Daewon Song, Chris Haslam, Cooper Wilt, Lewis Marnell, Willow. Swój pierwszy pełny udział w historii Almosta będzie miał Youness Amrani, najmłodszy stażem Team Rider firmy Almost.
O północy zostanie jeszcze raz zaprezentowany film "Boat Town", a projekcja będzie otwarta dla każdego.
Na koniec przewidziana jest impreza w klubie DOM.

Szczegóły imprezy na blogu:
http://skateboat.blogspot.com/2012/05/skateboat-targowa-streetnight-of-skate.html

Berlinale Berlin
Ekipa SkateBoat, Berlinale - FM Reception, Berlin 2012