Harda - The Tough

W 2011 roku dwójka młodych, pełnych górskiej pasji ludzi odkrywa w Tatrach Zachodnich nową, nieznaną szczelinę. Po wrzuceniu do niej kamienia okazuje się, że ma ona dość długi przebieg i być może jest wejściem do nieznanej dotąd jaskini. Po kilku tygodniach i oraz wielu nieustających próbach poszerzenia otworu udaje im się dostać do środka. Żadne z nich nie spodziewało się dokonania tak wielkiego odkrycia.

Film opowiada historię ucieczki od przytłaczającej cywilizacji osób z nietypową pasją, ucieczki pełnej niebezpieczeństw, ale przede wszystkim jest to wielka przygoda ekstrapolacji nieznanego. Wspólnie z dwójką odkrywców zaglądamy w miejsca ekstremalnie nieprzychylne człowiekowi. Ramię w ramię z bohaterami odkrywamy kolejne nieznane partie malowniczej jaskini. Obserwujemy nieustającą walkę odważnego ale także kruchego człowieka z twardą, nierzemienną i chłodną skałą.
Forma filmu jest otwarta, uzależniona od przebiegu pionierskiej wyprawy w głąb jaskini Hardej. Kamera uczestniczy w na każdym etapie ekspedycji. Każdy dzień przynosi coś nowego. Bohaterowie igrają ze śmiercią eksplorując niebezpieczne zwaliska a my stajemy się świadkami wyjątkowej sytuacji, w której jako pierwsi możemy ujrzeć dziewiczy zakątek świata.
Bohaterowie wierzą, że jaskinia nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.
Jakie nieznane dotąd miejsca uda się odkryć bohaterom?
Twórcy postawią w filmie, zarówno widzom jak i bohaterom wiele ważnych pytań? Jaką cenę jest w stanie zapłacić jednostka za ekstrapolację tajemnicy? Co ciągnie człowieka w tak skrajnie nieprzyjazne mu miejsca? Kim jest człowiek, który z narażeniem życia poszukuje nieznanych dotąd miejsc i czy odkrywając tajemnicę mrocznej jaskini będzie potrafił dowiedzieć się czegoś o sobie?

Marcin Polar, 2014
Marcin Polar, autor filmu jest studentem Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego, na kierunku Realizacja obrazu filmowego. Filmem zajmuje się od 2008 roku i jest autorem zdjęć do krótkometrażowych filmów dokumentalnych oraz etiud studenckich i krótkich form filmowych. Interesuje się głównie dokumentem, projekt Hardzi jest jego pierwszym w pełni autorskim projektem dokumentalnym rozwiniętym na taka skalę i pierwszym filmem dokumentalnym dotyczącym eksploracji jaskiniowej w Polsce. 

http://www.studiomunka.pl/